En älgfluga i ögat - fy vad läskigt!

Ja, verkligen läskigt. Men dagen började inte där utan på jobbet i Gävle där jag tog en femminutrare och informerade den sista akademin om högskolepedagogisk utveckling. Det var också lite läskigt. Men det gick bra. Akademichefen tillhör en av favoriterna.


Titta vilken fin arbetsplats jag har!

Så småningom var det dags att bege sig hemåt. Jobbade alltså hemifrån på eftermiddagen och väntade besök - en framtida valpköpare. Innan han kom så lade jag ett spår till Saga som är här på träningsläger.

Valpspekulanten och jag tog en fika och plötsligt känner jag något som far omkring på kinden. Jag börjar slå och försöka få tag i "något" när valpspekulanten säger. Blunda och var stilla, det är nog en älgfluga! Det lät läskigt. Jag blundade och valpspekulanten hade göra en stund kan jag säga innan han lyckades få ut den ur mitt öga. Det var riktigt obehagligt! Rädd blev jag också då vi började prata om flugor som lägger larver i ögonen på människor och så vidare. Jag var bara tvungen att goggla trots att jag hade gäst. Nöden fick ta över helt enkelt. Kolla läskigflugorna!

Jag sköljde ögat noggrant och lade i salva. Sen glömde jag bort det hela och nu några timmar senare känns det inget alls - tack och lov!

Vi väntade att CG skulle komma hem så valpspekulanten skulle få hälsa på honom också men han fastnade i Stockholmsköerna efter en olycka och satt stilla i nästan två timmar! Så jag tog med spekulanten på Sagas spår och vi diskuterade det ena och det andra. Intressant.

Nej, nu är klockan redan 2015 och vi har inte ens ätit. Dagen har "gått förrrunt" som vi säger i Hälsingland.

Höstgos med värmeljus önskas nära och kära i mörkret som kommer allt fortare!